Każda Twoja kampania, każdy pozyskany klient i każda optymalizacja mają wspólne paliwo – dane. Obecnie zapewnienie jakości, integralności i bezpiecznego dostępu do bazy danych jest kluczowe, by silnik Twojego biznesu działał na najwyższych obrotach.
Mając na uwadze także gwałtowną transformację cyfrową oraz stały napływ nowych rekordów, w kontekście serwerów jedno jest pewne: przechowywanie danych w Chmurze to nie trend, a element strategii rozwoju przedsiębiorstw na całym świecie.
Jak podaje Statista (luty 2021): „W 2020 roku około 50% wszystkich firmowych danych świata jest przechowywanych w Chmurze. Współczynnik ten osiągnął 30% już w 2015 roku i wciąż wzrasta – przedsiębiorstwa coraz częściej przenoszą dane do środowisk chmurowych w nadziei na niezawodność i poprawę bezpieczeństwa.”
Procent danych przechowywanych w Chmurze przez organizacje na całym świecie od 2015 do 2020 r., styczeń 2021 r., źródło.
Co dokładnie oznacza “niezawodność i poprawa bezpieczeństwa”?
Serwery lokalne oczywiście zapewniają back-up oraz kontrolę and tym, kto ma dostęp do firmowych danych – jednak już samo utrzymanie serwerowni może być problematyczne. Koszty dostosowania firmowej infrastruktury i inwestycje w serwery wiążą się najczęściej z dodatkowym opłacaniem wsparcia specjalistów IT, wciąż jednak nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa danych. W przypadku pożaru, zalania, a nawet zmiany siedziby przedsiębiorstwa mierzyć się należy z ryzykiem bezpowrotnej utraty bezcennych danych. Zaś tego ryzyka da się uniknąć.
Cóż, jedyne wymaganie to zapewnienie dostępu do sieci internetowej. Po spełnieniu tego warunku, używanie serwera w Chumrze to:
Co więcej, korzyści te kuszą nie tylko jako alternatywa dla lokalnego przechowywania firmowych danych. Z pakietu „chmurowych zalet” korzystają m.in. dystrybutorzy rozwiązań SaaS, dostarczając użytkownikom innowacyjne aplikacje właśnie poprzez dedykowane, wirtualne serwery. Rozwój tego rynku na przestrzeni lat nie powinien zatem dziwić.
Stały dostęp do biznesowego oprogramowania jeszcze nigdy nie był tak szybki i intuicyjny (poza łączem internetowym potrzebna jest jedynie subskrypcja danej aplikacji chmurowej). Statista potwierdza wciąż rosnące zapotrzebowanie na tak wygodne rozwiązania – szacowana wartość rynku aplikacji SaaS dostarczanych tylko przez publiczną Chmurę wzrosła ponad dwukrotnie od 2015 roku.
Całkowita wartość rynku rozwiązań SaaS dostarczanych przez publiczne serwery chmurowe od roku 2008 do roku 2020 (w miliardach USD), styczeń 2021 r., źródło.
Dla rosnących przedsiębiorstw intuicyjny dostęp do zaawansowanych rozwiązań (np. poprzez stronę internetową lub dedykowana aplikację) nie jest obecnie udogodnieniem do rozważenia, a pilną potrzebą do zaspokojenia – zwłaszcza w dobie pandemii. Zaawansowane oprogramowania oparte na gigantycznych bazach danych (np. systemy scoringowe dla telekomunikacji oraz bankowości lub precyzyjne geokodowanie dla logistyki) już dziś wspierają biznesową przyszłość poprzez technologie sztucznej inteligencji. Ich „chmurowa” dostępność priorytetyzuje natomiast bezpieczeństwo danych i wygodę użytkownika. Kierunek ten zdaje się zatem nieuniknioną przyszłością…
… a przyszłość zaczyna się teraz.